

Apelsinkyckling med spansk potatis och Mojo Rojo
Sugen på att grilla kyckling? Här är ett recept med spanska smaker som förhöjer grillkvällen. Mojo rojo-såsen sitter som pricken över i:et.
4 personer
60 min
Gör så här
- Koka potatisen i hårt saltat vatten med skalet på.
- Skär små snitt i skinnet på kycklinglåren med en vass kniv, salta och peppra.
- Koka upp apelsinjuice, honung, hackad rosmarin och olivolja till glazen i en kastrull, smaksätt med salt och svartpeppar ur kvarn.
- Grilla kycklingen på indirekt värme på grillen ca 25-30 minuter, pensla apelsinglaze på kycklingen mot slutet av tillagningen lite i omgångar så att kycklingen blir läckert glaserad och gyllenbrun i färgen.Mojo rojo
- Lägg paprikan och chili på grillen, grilla grönsakerna tills dem är sotade och nästan svarta. Lägg dem sedan i en plastpåse ett par minuter, så blir dem lättare att ta av skalet på.
- Halvera och grilla även på tomaterna hastigt under tiden.
- Skrapa av skalet på paprika och chili med en liten kniv, dela och skrapa ur kärnhusen.
- Skär ner alla ingredienser i grova bitar och lägg i en mixerkanna. Kör till en grov tät sås och smaksätt med salt och eventuellt lite mer rödvinsvinäger om man vill få till syran.
- Servera kycklingen med den saltkokta potatisen som man doppar i såsen.
Ingredienser
- 800 g potatis
- 1 l vatten
- 1 dl flingsalt
Apelsinkyckling
- 4 st kycklingklubbor
- salt
- svartpeppar
- 2 dl apelsinjuice
- 3 msk honung
- 0.5 st färsk rosmarin
- 2 msk olivolja
- salt
- svartpeppar
Mojo Rojo
- 2 st röda paprikor
- 1 st röd chili efter smak
- 4 st tomater
- 40 g surdegsbröd
- 2 msk rödvinsvinäger
- 4 st vitlöksklyftor
- 0.5 dl olivolja
- flingsalt